הצעות לימי עיון

צור קשר

ניתן לבנות תוכנית המותאמת אישית לכיתה המיועדת ולבנות ימי עיון או קורסים הכוללים מספר דיונים, לדוגמה:

•  מהו המטריקס + המהפכה של אינשטיין + מסעות בזמן

•  איכות הסביבה - להישרד או להיכחד + טיול ביקום +חורים שחורים ויצורים אחרים

•  ערכי המדע + האם באנו מהקוף? מהי אבולוציה + שיוויון בין המינים

•  מסתרי המוח + מדעי החלום + אני רובוט המסתורין של התודעה

 

 

קורסים מומלצים

קורס כולל מספר פגישות משתנה.

מדע

• מהו המטריקס שאנו חיים בו?
"המטריקס סובב אותנו, נמצא בכל מקום. האויר שאנו נושמים, הכוכבים שמקיפים אותנו, כולם חלק מהמטריקס." מורפיוס, מתוך הסרט מטריקס . אם , כמו בסרט, היינו חיים בתוך מטריקס, איך היינו מגלים זאת? איך היינו יוצאים ממנו אל המציאות האמיתית? בקורס זה ננסה להבין מהי המציאות שאנו חיים בה בעזרת הפיסיקה, הפילוסופיה ואומנות. אנו נבדוק את השאלה האם גם אנחנו חיים באשליה ולא במציאות האמיתית וכיצד אפשר לנסות ולהבין מהי המציאות האמיתית? לצורך כך נראה את הקשר בין הפילוסופיה, האומנות והמדע. נכיר את משל המערה של אפלטון, נכיר את תורת היחסות ואת תורת הקוונטים, נראה שהפיסיקה מאפשרת מסעות בזמן, נבחן חורים שחורים וכיצד החל היקום. נכיר את פרדוקס גוף ונפש ואת הפילוסופיה של רנה דקארט, נראה את הקשר לסוריאליזם ולרוק פסיכדלי ונגלה שהמציאות עולה על כל דמיון ושבעצם איננו יודעים היכן אנו חיים.

• מבוא לפיסיקה מודרנית
בקורס זה נצעד מהפילוסופיה אל הפיסיקה ואל תורת היחסות ותורת הקוונטים. נתחיל מהנסיונות של היוונים הקדומים להבין את הטבע בעזרת פילוסופיה ונתמקד בפרדוקסים של זנון שנותרו ללא מענה כאלף שנה. נראה כיצד התשובות החלו את המתמטיקה והפיסיקה המודרניים, נכיר את חוקי ניוטון שקדמו למהפכת הפיסיקה המודרנית ונגיע אל המהפכה של אלברט אינשטיין. נכיר את היסודות של תורת היחסות הפרטית והכללית, נדבר על מסעות בזמן, מהו זמן, מהו מרחב, חורים שחורים ומהו המפץ הגדול. נכיר את יסודות תורת הקוונטים ונגלה את עולם החלקיקים המוזר שמתנהג בצורה לא הגיונית וקסומה. נבחן מהם החלקיקים המרכיבים את החומר והאטומים ונכיר מושגים כמו סופר-פוזיציה, עקרון אי הודאות, מנהור ועוד.

• המהפכה של אינשטיין
לפני כמאה שנה בערך אלברט אינשטיין עשה מהפכה ששינתה את המדע ואת המחשבה האנושית ופתחה את תקופת הפיסיקה המודרנית. בקורס נכיר מהפכה זו לעומק, נתחיל מהבסיס, נכיר את ניוטון ואת הפיסיקה שהייתה לפני אינשטיין ונעבור לפיסיקה מודרנית. נכיר את תורת היחסות הפרטית והכללית ואת תורת הקוונטים. ננסה להבין את המציאות מסבבנו, מהו עקרון אי הודאות? כיצד יכול חלקיק להיות בכמה מקומות בבת אחת? מהו מרחב/זמן מעוקם? כמה מימדים ליקום? כיצד היקום החל וכיצד הוא יגמר? נגלה את המהפכה המחשבתית שאינשטיין ביצע. נעסוק בחורים שחורים, מסעות בזמן, המפץ הגדול ומבנה היקום. נגיע לתיאוריות החדישות ביותר בפיסיקה שמנסות להסביר את העולם סביבנו. במהלך הקורס ישולבו קטעי סרטים ועזרים אומנותיים מגוונים להמחשת הרעיונות המדעיים.

• האם הארי פוטר קופץ קפיצה קוונטית?
לתורת הקוונטים, העוסקת בעולם החלקיקים התת אטומיים, ישנם תוצאות מוזרות אשר לא מוכרות מחיי היומיום שלנו. היא מראה לנו עולם קסום ומוזר. בעזרתה אנו מבינים שהעולם שלנו שונה מכפי שחשבנו. אם נבין כיצד לבצע תופעות אלו גם אנחנו, נוכל לעשות דברים שנראים היום כקסמים בלתי אפשריים. נוכל להעלם ממקום אחד ולהופיע מיד במקום אחר, נוכל להיות בכמה מקומות בו זמנית ולעבור מחסומים בלתי עבירים. נדון בכל התופעות המדהימות הללו ונראה שעולמנו שונה מאד מכפי שחשבנו. משולבים קטעי סרטים כדוגמת "הארי פוטר" וקטעי אנימציה.

פילוסופיה

• ברוכים הבאים למלון שאינו נגמר! הפילוסופיה של המתמטיקה
המתמטיקה היא שפת הטבע, אך מדוע זה כך? האם המספרים קיימים במציאות או רק בראשנו? האם אלוהים הוא מתמטיקאי? מהם מספרים דמיוניים, פרקטלים והמספר פיי? איך אפשר לחקור את האינסוף? נכיר פרדוקסים הקשורים לאינסוף וננסה להבין האם יש תופעות בטבע שהן אינסופיות. האם היקום אינסופי? האם הזמן אינסופי? האם המחשבה אינסופית? נכיר כיצד אפשר לחקור את האינסוף הבלתי יאומן ואיזה תובנות חדשות חקר האינסוף מגלה לנו.

• החיים, היקום וכל השאר - מסע לקצוות היקום
נצא מכדוה"א ונתרחק במעמקי היקום. נראה מה יש ביקום וממה הוא מורכב, נכיר איזה סוגי כוכבים יש, מחזורי החיים שלהם, כיצד נוצרו הכוכבים והשמש שלנו, ומה יקרה לה ולכדור הארץ בסוף חייה? נגלה מהי גלקסיה, מהו צביר על, ומה "הכתובת" המדוייקת שלנו ברחבי היקום. נברר האם יתכנו חיים מחוץ לכדור הארץ וכיצד נוכל לגלותם. נגלה כיצד נוצר היקום, כיצד הוא יגמר, מה היה לפני המפץ הגדול, מה יש מחוץ ליקום ועוד.

• משמעות החיים
עיזבו אתכם משטויות, בוא נתעסק בשאלות המעניינות ביותר והחשובות ביותר :
מה המשמעות שלנו? האם יש אלוהים? מהי המודעות העצמית? האם יש לנו רצון חופשי? האם אנו חיים בחלום? האם אנו חופשיים באמת ?
נראה איך פילוסופים שונים ניסו לפתור שאלות אלו לאורך ההיסטוריה ונכיר דרכי חשיבה חדשים ויצירתיים שמנסים להתמודד עם השאלות הללו .

• המסתורין בטבע
בואו להכיר את התופעות המסתוריות בטבע, תופעות שאין לנו מושג עדיין מה פתרונן ותופעות מוזרות  שנראות לא הגיוניות אשר רומזות לנו שהמציאות עולה על כל דמיון. למשל מה יש מחוץ ליקום? כיצד הוא נוצר ומה היה לפניו? מה קורה בתוך חור שחור? מהי אנרגיה אפלה ועוד.

• מה המשמעות של כל זה?
טיול פילוסופי להבנת המשמעות בחיינו. האם יש בכלל משמעות? האם הרגנו את אלוהים? האם נשארו ערכים? איך להרגיש בעל משמעות? נבדוק את תשובות הפילוסופים הגדולים לשאלות אלו.

• אני חושב משמע אני קיים, הפילוסופיה של המדע
מה הפילוסופיה יכולה ללמד אותנו על עצמנו ועל העולם סביבנו?

רדיקל חופשי
ההיסטוריה המשוגעת של העידן המודרני קשורה קשר הדוק בהתפתחות המחשבה והפילוסופיה המודרנית. החל מהמהפכה המדעית דרך המהפכה התעשייתית, התפתחות הדמוקרטיות וזכויות הפרט ועד למשבר של המאה ה-20 והמשבר שאנו שרויים בו כיום. נסתכל על כל אלו בראיה פילוסופית כוללת וננסה להבין מה צריך לעשות עכשיו. מרציונליזם ועד פוסט-מודרניזם, משיוויון זכויות ועד אובדן הערכים, איך התפתחות המחשבה והפילוסופיה משפיעים ומעצבים את חיי היום יום שלנו מבלי שנשים לב.

• בכל זאת נוע תנוע! ההיסטוריה של המדע והפילוסופיה
כיצד היוונים הקדמונים, המהפכה המדעית, ניוטון ואינשטיין השפיעו על חיינו?

• הכל יחסי? מהי תורת היחסות של אינשטיין?
על המהפכה הפילוסופית והמדעית של תורת היחסות. האם הכל יחסי? האם אפשר לנוע אחורנית בזמן? מה הם חורים שחורים ומהו המפץ הגדול?

• איך אפשר להיות גם חי וגם מת? מהי תורת הקוונטים?
מה כל כך מהפכני בתורת הקוונטים ומה זה אומר על חיינו? מדוע אנשי 'העידן החדש' כה מתחברים אליה? האם היא באמת כה מיסטית? אילו תופעות מוזרות היא מנבאת?

חברה

• למה אחרים מתנהגים כך?
קורס שמטרתו להקנות לילדים כלים כיצד להתמודד עם החברה. מדוע אנו מתנהגים בצורה מסויימת ולא אחרת, מדוע מתווכחים, נכיר מדוע חלק מהאנשים שוויצרים, מהו מאבק כוחות, תת מודע, חוסר בטחון, לדעת לתת מחמאות לעצמך ולאחר, להבין מישהו גם כשלא מסכימים איתו, איך לשכנע.

• איך להיות גיבור על?
קורס העצמה אישית לילדים. הסיפורים השונים שמספרים לנו על גיבורים גדולים כמו הארי פוטר, האודיסאה, המטריקס וכדומה הם משלים שבאים להראות לנו כיצד אנו נוכל להיות הגיבור, כיצד נוכל לממש את חלומותינו ואת היכולות האדירות שלנו. בקורס ננתח סיפורים אלו וננסה להבין כיצד נוכל להפוך להיות בעצמינו גיבורים. מתוך הסיפורים יצוצו התכונות החשובות שאנו צריכים לפתח לשם כך, לדוגמה הצורך בטילטול ובהטלת ספק, ההבנה שיש לך יכולות ושצריך ללמוד להשתמש בהם, ההבנה שהחיים הם מסע של למידה והתפתחות ולכן זה בסדר לא לדעת הכל. חוסר הידיעה היא פתח ללמידה ולהרפתקה חדשה. כל הזמן צריך להתפתח בכל התחומים, ללכת עד הסוף, להאמין בעצמך, הצורך החשוב באומץ, האומץ לשנות ולהשפיע ואחריות, האחריות שלנו כלפי עצמנו וכלפיי החברה כי אם אנחנו לא נפעל אף אחד לא יפעל.

• לעומק מחילת הארנב - מסע בנבכי התודעה והמחשבה.
המציאות עולה על כל דמיון. מסע פילוסופי מדעי מרתק בנסיון האנושי להבין מי אנחנו והיכן אנו נמצאים.

• לתפוס את מה שאיננו שם – תעלומות ופרדוקסים בחקר המציאות
למה יש פרדוקסים? האם יש להם פתרונות? הקורס מציע שפרדוקסים הם המפתח להבנה מי אנחנו ומהי המציאות בה אנו חיים.

בין מדע לאומנות

• כאן, שם ובכל מקום – מסע בין אומנות, מדע ופילוסופיה
הקשר ההדוק בין מדע, אומנות ופילוסופיה יודגם בעזרת סרטים, ציורים ומוסיקה.

• בחזרה לעתיד – על סרטים, מדע ופילוסופיה
לדעת פילוסופיה ולהבין נושאים מדעיים באמצעות סרטים.